Lapte fiert sau nefiert?

Despre diversificarea alimentatiei. De ce nu mananca? Reactii adverse la diferite alimente.

Lapte fiert sau nefiert?

Mesajde Dana_L » Joi Aug 17, 2006 7:28 pm

Buna,mamicilor.voi cum dati laptele la [bebe] fiert sau nu?Cand zic asta ma refer la cel la cutie pe care scrie ca nu necesita fierbere.Am auzit pareri impartite despre asta,si am zis ca va intreb pe voi ca voi le stiti pe toate.mersi
Dana_L

Mesajde azura » Joi Aug 17, 2006 10:59 pm

Luca inca n-a facut un an,asa ca inca nu bea lapte de vaca, dar peste 1luna i-l voi fierbe cu siguranta,poate peste alte 5 -6 luni...asta Fulga sau LaDorna o sa-l bea nefiert...cel putin la inceput sigur o sa-l fierb.Cat timp are bebele tau?
azura
Intelept
Intelept

Mesajde bebeca » Joi Aug 17, 2006 11:13 pm

Rebeca bea LaDorna la cutie, nefiert, de la 9 luni. Nu m-am gandit niciodata sa-l mai fierb si eu avand in vedere ca deja este pasteurizat UHT.
Daca-i voi da lapte la punga sau cutie pasteurizat, dar nu UHT, atunci cu siguranta il voi fierbe.
bebeca
Intelept
Intelept

Mesajde Dana_L » Vin Aug 18, 2006 12:59 am

azura scrie:Luca inca n-a facut un an,asa ca inca nu bea lapte de vaca, dar peste 1luna i-l voi fierbe cu siguranta,poate peste alte 5 -6 luni...asta Fulga sau LaDorna o sa-l bea nefiert...cel putin la inceput sigur o sa-l fierb.Cat timp are bebele tau?

BB meu are 11luni.
Dana_L

Mesajde Dana_L » Vin Aug 18, 2006 1:04 am

[quote="bebeca"]Rebeca bea LaDorna la cutie, nefiert, de la 9 luni. Nu m-am gandit niciodata sa-l mai fierb si eu avand in vedere ca deja este pasteurizat UHT.
Daca-i voi da lapte la punga sau cutie pasteurizat, dar nu UHT, atunci cu siguranta il voi fierbe.[/quote

Din cate am vazut,pe toate cutiile de lapte scrie ca este pasteurizat si nu necesita fierbere.Eu vreau sa dau ZUZU,ce parere aveti de acest produs?
Dana_L

Mesajde bebeca » Vin Aug 18, 2006 9:43 am

Nu stiu laptele cum este, dar iaurturile sunt foarte bune. De cand au aparut pe la noi, nu-mi mai place nici un alt iaurt [noroc] . Si-i plac si fetei tare mult, cele naturale ma refer.
Iar laptele nu are cum sa nu fie bun, doar ca eu l-as fierbe.
bebeca
Intelept
Intelept

Mesajde mela81 » Vin Aug 18, 2006 9:51 am

eu ii iau lapte la punga sau ii dau de vaca,atunci cand mergem la tara.si intotdeauna il fierb.
mela81
Maestru
Maestru

Mesajde MIRI2005 » Vin Aug 18, 2006 10:35 am

Dana, daca-i dai la cutie si scrie pe ea ca e UHT nu trebuie fiert, restul trebuiesc fierte, desi scrie ca nu ar necesita. Asa si pe laptele la punga scrie ca e pasteurizat si nu necesita fierbere, dar.....
MIRI2005
Maestru
Maestru

Mesajde Dana_L » Vin Aug 18, 2006 11:07 am

Multumesc,fetelor ptr ca m-ati lamurit,am fost un pic confuza si nu stiam cum sa actionez,sunteti niste scumpe [bis]
Dana_L

laptele fiert sau nefiert?

Mesajde kitty_patty » Vin Aug 18, 2006 12:07 pm

Dana ,eu i-am dat lui Patrik zuzu la cutie,ffff bun,nefiert.La fel si Mili.Dar cand ii dau la punga de obicei il fierb.Chiar daca scrie ca nu necesita totusi............. [bis] Patrik are 10luni1/2.Faci cum crezi.Pupici
kitty_patty

Următorul

Înapoi la Alimentatie