chist sinovial

Micutul invatacel si universul lui. Fascinatia jocului si a explorarii. Cultivarea caracterului si a sociabilitatii!

Mesajde mamy_Robert » Sâm Noi 27, 2004 4:59 pm

A avut cineva probleme de acest gen?[:(][medic] Copilului meu i-a fost depistat un chist sinovial la piciorul drept, zona poplitee, adica in spatele genunchiului. M-am interesat, si mi s-a spus ca nu e vorba de ceva care sa ne ingrijoreze, totusi este posibil ca la un moment dat sa necesite o operatie pentru a fi indepartat, asta in cazul in care ar creste si ar cauza mersului sau daca il va durea. Momentan nu-l doare nimic, dar ma macina ideea ca este acolo, si vreau sa stiu daca cineva stie mai multe despre acest subiect, si daca a auzit cineva despre o metoda "naturista" (sa-i zic), deci nu chirurgicala. Va dati seama ca ma sperie ideea de operatie, fie ea si una simpla cum mi s-a spus ca ar fi aceasta, daca doamne fereste va ajunge la asta. Sper sa imi raspunda cineva. Eu i-am scris si medicului chirurg de pe acest site dar nu am primit nici un raspuns inca.Asteptam vesti. Cu bine!Pe curand!
mamy_Robert

Mesajde miti76 » Sâm Noi 27, 2004 10:59 pm

Chistul se produce printr-o acumulare de lichid in foita numita sinoviala. Am inteles ca de obicei se reface dupa operatie.
Iata doua medicamente care se pot injecta in chist, avand efect antiinflamator:
ALTIM 3.75mg/1.5ml - suspensie injectabila in seringa pre-umpluta, producator: Hoechst Marion Roussel, substanta active: cortimazol (nu stiu daca se gaseste in tara)

Depo-Medrol poate fi administrat, de asemenea,
http://community.webshots.com/user/lucdavi2004
Imagine
Imagine
miti76
Maestru
Maestru

Mesajde esmeralda » Dum Noi 28, 2004 2:49 pm

Eu am avut un chist sinovial si am reusit sa scap de el. Atunci cand a aparut, m-am speriat. Pentru ca era mare,localizat la incheietura mainii drepte si nu mai puteam sa scriu. Iar eu trebuia sa scriu. Mai intai am apelat la punctie, dar dupa doar cateva zile s-a refacut chistul, mai mare decat inainte. Am decis sa accept si interventia chirurgicala. Si dupa asta am crezut ca s-a terminat. N-a fost asa. Dupa 1 luna a reaparut. Si atunci am stiut ca trebuie sa incerc altceva. Am cautat prin cartile de medicina naturista si am fost convinsa ca ma va ajuta bitterul suedez. Asa ca am inceput sa pun zilnic comprese cu bitter pe locul respectiv (care arata ca o gusa de porumbel), dupa ce in prealabil ungeam locul cu o alifie de galbenele pe care mi-am preparat-o singura. Rezultatele au aparut dupa cateva sapatamani. A inceput sa se micsoreze, apoi a disparut complet. Au trecut 2 ani de atunci si nu mai am nici urma de chist.Pe bune ca sunt convinsa de puterea leacurilor naturale. Vindecarea este lenta, dar sigura.
esmeralda
Asistent
Asistent

Mesajde mamy_Robert » Mar Noi 30, 2004 11:47 pm

Multumesc foarte mult pentru raspuns. Am cautat si eu de catva timp pe internet si gasisem cateva informatii referitoare la Depo-Medrol, dar cum nu sunt de specialitate, n-am indraznit sa intreb medicii despre el, si in plus am citit acolo tot despre felul de reactii si m-au cam ingrijorat. In plus, nu am fost convinsa ca se poate aplica si unui copil. Insa, acum daca vad ca mi-l recomanda inca o persoana o sa pun mai multe intrebari cuiva de specialitate. E am intrebat la telefon cei drept, un doctor din Germania, si la fel ca si tine, nu mi-a recomandat operatia. Ma voi gandi si impreuna cu un medic probabil, vom lua o decizie Multumesc inca odata pentru raspuns.
mamy_Robert

Mesajde mamy_Robert » Mar Noi 30, 2004 11:54 pm

Raspunsul anterior a fost pentru miti26, imi cer scuze ca am uitat sa precizez. Nu-mi vine sa cred ca am primit deja 2 raspunsuri in cateva zile doar,la o intrebare la care pana acum, de 3 luni de cand caut, nu mi-a fost oferit aproape nici un raspuns concret. [orange]Esmeralda[/orange], iti multumesc mult si tie pentru ca mi-ai oferit sprijinul tau, si sa stii ca o sa incerc metoda oferita de tine pentru ca nu prezinta nici un risc, si apoi o sa incerc si masajul cu Diclofenac cum zicea [orange]miti26[/orange] in mesajul ei. Sper din suflet sa se vada rezultatele. Sunt increzatoare. Va multumesc inca odata.[floare] O sa va tin la curent.Pa!
mamy_Robert

Mesajde mamy_Robert » Mie Dec 01, 2004 12:05 am

Imi cer scuze lui [b][purple]miti76[/purple][/b][b][/b] pentru ca am botezat-o! Nu am fost atenta. Sper sa ma scuzi! pe curand.
Elena.
mamy_Robert

Mesajde miti76 » Mie Dec 01, 2004 11:24 am

Nu-i nimic mamy_Robert![floare]
http://community.webshots.com/user/lucdavi2004
Imagine
Imagine
miti76
Maestru
Maestru

Mesajde danuta5 » Mar Apr 04, 2006 10:40 am

fetelor ajutati-ma si pe miune cu un raspuns !!!!!!

baietzelul meu a fost diagnosticat cu chist de cordon spernmatic drept la 2 luni de marimea unui bob de fasole , acum la 4 luni a crescut de marimea unei nuci , se afla situat in scrot , ce este de facut in afara de operatie , cum se manifesta , are ceva daca a crescut ?????

daca dau cu bitter suedez poate avea reactii neplacute????????
danuta5

Mesajde mamy_Robert » Mar Apr 04, 2006 5:53 pm

Sunt mamy_Robert! nu pot sa-ti dau sfaturi in problema ta, pentra ca nu stiu nimic despre asta, dar ma gandeam doar sa-ti atrag atentia ca Bitter-ul suedez e pe baza de plante dar "macerate" in alcool... deci.. nu cred ca e potrivit pentru un bebe atat de mititel. Daca as sti mai multe ti-ai spune cu placere, dar din pacate nu stiu. Insa sper ca se va gasi cineva sa-ti raspunda si sa primiti un ajutor in problema pe care o aveti. A propo de ajutor, sa stii ca cel mai competent raspuns la cat de grava sau serioasa e problema, cred ca doctorii de la spitalul BUDIMEX te-ar lamuri. Mult succes, si sanatate multa!
mamy_Robert

Mesajde danuta5 » Mar Apr 04, 2006 9:13 pm

multumesc mult de raspuns si a-si dori sa ma ajute cineva cu cat mai multe informatii!!!
danuta5

Următorul

Înapoi la Copilul de la 3 la 6 ani